Endometriózou trpí zhruba 10% žen v produktivním věku. Její projevy se různí od každé ženy, která mě osloví, ale všechny spojuje bolest těla i duše. Posledních pár týdnů jsem se tedy, na základě vašich stále častějších dotazů, zabývala laděním postupu vaginálního napařování při endometrióze. Díky informacím, které jsem získala, jsem se rozhodla doporučovat postup, který spočívá ve dvoudenní kůře, během které žena obrací svou pozornost na sebe a která využívá kouzla bylinek, tepla, chladu, relaxace a uvědomění si, že jediná možnost, jak s touto nemocí žít plnohodnotně je vlastní aktivita při uzdravování a také odhodlání. A to nejen proto, že moderní klasická medicína neví, jak endometriózu spolehlivě vyléčit, ale také proto, že pokud se chcete vyléčit z jakékoliv nemoci měly byste samy pátrat po její příčině.
Při míchání bylin jsem vycházela hlavně z projevů endometriózy, kterými jsou mj. bolestivá menstruace, bolesti v podbřišku a bolestivý pohlavní styk, ale zároveň z jejích následků, kterými bývá v polovině případů sterilita, která vede sekundárně k psychickým problémům. Depresemi trpí, bohužel, přibližně každá druhá žena s endometriózou. Proto směs Endometrióza, kterou jsou namíchala na napařování, obsahuje bylinky, které vám pomůžou upravovat hormonální hladinu, a zároveň vás budou jemně harmonizovat.
Bylinky se dostávají díky napařování přes porézní povrch vagíny přímo do krevního oběhu, pomoci teplé páry se rozpouští endometrium a poskytuje ženě tepelný komfort, který vede k tlumení bolesti!
Kombinace bylin a hřejivé páry, uvolňuje napětí a přináší toužebný klid mysli, tlumí bolesti a zároveň navrací teplo, o které žena s endometriózou přišla.
Tradiční čínská medicína uvádí jako jednu z příčin vzniku endometriózy chlad, který může proniknout do energetických drah (sezení na studeném, ofouknutí). Další příčinou mohou být emoce (pocit frustrace, nespokojenost, nepřijetí svého ženství), nebo nedostatek krve s následnou blokádou (přepracovanost, oslabení po nemoci či po porodu). Také antikoncepce, která oslabuje krev a způsobuje blokády krve, může vést ke vzniku endometriózy.
Moderní medicína definuje endometriózu růstem endometria, tedy částeček výstelky dutiny děložní, mimo dělohu. Při každé menstruaci je endometrium mimo dělohu ovlivňováno ženskými pohlavními hormony, a proto v místech jeho výskytu dochází k cyklickému krvácení a rozvoji chronického zánětu. A protože zánět v teple bují, nabízí se otázka, zda-li by se žena neměla po napařování zchladit.
Měla by se tedy žena trpící endometriózou bezprostředně po napářce zchladit?
Rozhodně ne bezprostředně! Po napařování je žena relaxovaná a naladěná na další odpočinek, takže nemůže na závěr udělat nic jiného, než si zalézt pod peřinu a zůstat pod ní nejlépe až do rána.
Jak je to tedy s tím zánělivým bujením?
Nemusíte mít strach. Ochlazení po napářce by narušilo celý proces úlevy od bolesti a podpory duševního zdraví. První den si užijete napářku se vší pohodou, která k ní patří a ke cévní gymnastice dojde až druhý den v další fázi celé kůry, pro kterou si uchováte v chladničce (proceděný) odvar z bylin, nad kterými jste napařovaly, byla by škoda jej nevyužít.
Další den tedy využijete bylinkový odvar z napářky do teplé sedací koupele. Po relaxačně prohřívacím dni, tak budete druhý den pokračovat v šokové terapii nebo cévní gymsatice. Tentokrát se zaměříte na zmírnění zánětu. Střídavou sedací koupelí podpoříte proudění energie a zároveň rychlejší odlučování děložní sliznice, která už je k tomu z předešlého dne připravena. První den kůry je klidný a relaxační, druhý den je dynamický.
Proč je vlastně napařování tak příznivé a neměly by si jej nechat ujít ani ženy trpící endometriózou?
Tím, že začnete vědomě pečovat o své ženské pohlavní orgány, budete donucena o sebe jako o ženě přemýšlet a pravděpodobně vás při napařování napadnou souvislosti, které mohly vést k onemocnění vašeho těla. Nechte myšlenky plynout a obraťte pozornost k sobě samé. Jako nejčastější duševní příčiny endometriózy se uvádí psychické bloky spojené se sexualitou, nepřijetí ženské role, nepřijetí ženskosti, nepřijetí menstruace, nepřijetí vlastních emocí, ale může vás napadnout cokoliv jiného. Přemýšlejte nebo naopak hlavu vypněte a jen buďte.
První den vám napářka pomůže od bolesti, uleví vám, uvolní vás. Druhý den si nachystejte teplou koupel (do vany, abyste mohla připustit teplou vodu) a chladnou koupel (do lavoru, dostatečně velkého na sednutí). Nejprve si sedněte na 10 minut do teplé vany a poté na 5 minut do lavoru se studeným odvarem. Tento postup alespoň dvakrát zopakujete.
Mé doporučení, jak zkombinovat hřejivou vaginální napářku s koupelemi, vychází z poznatků východní i západní medicíny, fytoterapie a hydroterapie. Umožňuje ženě vracet teplo do těla, ale zároveň využívá vodoléčbu, která pomáhá roztahovat cévy v oblasti malé pánve, a tím nechává rozproudit krev a s ní energii samotnou. (střídání tepla a chladu jsem konzultovala s celostní gynekoložkou MuDr. Jitkou Blábolilovou)
Můžete se také mrknout na anglický web věnovaný endometrióze, konkrétně na článek, ve kterém je ženská bylinná napářka doporučována expertkou na ženské zdraví, naleznete jej zde.
A teď už mi nezbývá než vám popřát, abyste si napářku užily a aby byla nápomocná společně s bylinnou koupelí k vašemu uzdravení nebo vám alespoň přinesla úlevu. Pokud nevíte, jak správně napařovat, přečtěte si článek jak si provést vaginální napářku.
Bylinnou směs Endometrióza, stejně jako pomůcky pro vaginální napařování, můžete koupit zde.
Ženská bylinná napářka nesupluje léčbu stanovenou vaším lékařem, jedná se o doprovodnou terapii. V případě, že se po ní nebudete cítit dobře, v napařování nepokračujte.
7. 12. 2017 / Hlavní články
Jak souvisí původ rostliny s jejími účinky? Můžeme oddělit fyzické a spirituální vlastnosti rostlin? A jaká je souvislost s bylinnou napářkou?
V hrubohmotné, materiální oblasti ovlivňuje chemické složení rostliny její genetický původ, jedinečnost prostředí, charakter podnebí a zeměpisné pásmo. Tedy vnější podmínky, za kterých rostlina vyrůstá a její DNA, organizující buněčnou stavbu. Dále stresové a časoprostorové souvislosti, za kterých rostlina vyklíčila a byla sklizena, tedy zda semeno vzešlo v příznivý okamžik a jestli se rostlina mohla vyvíjet v celém spektru svého životního cyklu. Tímto jsme stručně definovali materiální vlastnosti.
Další úrovní jsou vlastnosti spirituální, které jsou dány účelem rostliny ve stvoření. Vzhledem k nesmírnému rozsahu souvislostí, která tuto jedinečnost manifestuje, není v mých silách dohlédnout boží záměr v plném rozsahu, proto se v textu zaměřuju pouze na specifické projevy. Vzhledem k možným chybám v pozorování prosím přijměte tento text jako hypotézu.
Nejen lidová moudrost ukazuje, že existuje souvislost mezi intenzitou účinků rostlin na člověka a vzdáleností od místa jejich původu. Jaký je tento vztah a co jej ovlivňuje? Proč je pro naše tělo nejprospěšnější, pokud jíme potraviny z okruhu 50km* od míst, ve kterých žijeme? Jak je možné, že léčba cizokrajnými léčivými bylinami není v našich podmínkách tak účinná jako v zemích jejich původu?
Zdá se, že souvislost je potřeba začít hledat v celistvém pohledu na člověka, jako bytosti žijící mezi dalšími organizmy ve stvoření. To co máme společné je naše polarita. Jsme bipolární bytosti v bipolárním světě. Ať už budeme hledat v makro nebo mikrosvětě, vždycky nalezneme bipolární projevy od atomu až po galaxii. Jablko, které utrhneme ze stromu má svůj jižní (negativní) a severní (pozitivní) pól. Zevnitř je spojeno se stromem, ze kterého přijímá živiny a z vnějšku s okolím, se sluncem. Stejně jako strom, na kterém jablko visí, je spojený kořeny se zemí a korunou s nebem. Vykořeňme jej a uhyne, zastiňme mu slunce a rázem přestane prospívat. Stejně tak naše Země je polární a obdobně je spojena se Sluncem a Slunce s galaxií. Stejnou polaritu nalezneme ve struktuře atomů nebo vlastnosti jakékoliv energie.
Příklady máme všude okolo sebe a řešení přímo před očima, přesto souvislosti nevidíme, anebo je vidět nechceme. A jsou vůbec? Odpovědi jsou v nás.
Při bližším pohledu na povrch jakéhokoliv plodu nebo semene, můžeme pozorovat více či méně výrazné proměny jeho struktury. Stejně tak povrch Slunce nebo Země má svá specifika, která nejčastěji interpretujeme jako tvarové nebo materiálové změny. Ve skutečnosti jsou však veškeré změny na povrchu i pod povrchem utvářeny lokálními frekvenčními odchylkami. Slunce, Země nebo jablko jako celek vibrují na specifických frekvencích, odvislých od frekvencí hierarchicky nadřazených zdrojů. Pokud jablko utrhneme ze stromu a odpojíme jej tak od zdroje, můžeme měřitelně zaznamenat úbytek vnitřního napětí. Tento plod, stejně jako všechny ostatní plody, má schopnost podržet si vnitřní integritu po nějaký čas, což nám v případě jablka dává schopnost jej skladovat, aniž by se po utržení ze stromu rozpadlo. Tato schopnost je vlastní i člověku. Odpojíme-li jej od jeho kořenů, po jistý čas si podrží vnitřní soudržnost, ovšem po čase pozbyde schopnost jednat v souladu s okolím a stane se bezohledným. Odpojme jej spirituálně a dříve či později se stane manipulovatelným.
Můžeme říct, že následkem odpojení je rozladění. Odpojení tedy narušuje integritu. A je lhostejné, bavíme-li se o jablku, planetě nebo člověku. Narušená soudržnost rozlaďuje okolí. Naštěstí pro všechny, podléhají rozladěné elementy rychlému rozkladu. Umanutá snaha podřízených částí celku, rozladit nadřazený zdroj je vysilující a ve výsledku vede k nemocem a utrpení. Příkladem takové umanuté snahy může být devastující konání člověka na planetě Zemi.
Dostáváme se tak blíže pochopení, jaký vztah má specifické vyzařování okolního prostředí na podřízené prvky. Čerstvě utržené jablko ze stromu na Moravě, bude mít nepochybně jedinečnou chuť, danou absolutním souzněním frekvencí, ve kterých plod vyrůstal. Stejně tak úžasné mohou být fíky ze středomoří nebo hrozny z Itálie, ovšem pro někoho, kdo souzní s frekvencí jiného místa může vyvolat nechtěné disonance. Heřmánek vypěstovaný v Egyptě může mít díky prostředí vyšší obsah měřitelných účinných látek v silicích, než ten stejný druh heřmánku utržený v příkopu Moravy, ovšem jeho spirituální vlastnosti a frekvenční naladění budou na rozladěný, tisíce kilometrů vzdálený organizmus působit jako velmi hrubá ladička. Nabudí, ale nevyladí.
K zamyšlení se nad vztahem mezi původem rostliny a místě projevů jejich účinků mě přivedla bylinná napářka. S mojí ženou Monikou jsme totiž řešili dilema, z jakých bylin namíchat směsi pro napářku tak, aby byl výsledek co nejúčinnější. Oba jsme na vlastní kůži poznali, že čerstvě natrhané byliny nasbírané v našem okolí mají výraznou, pronikavou a nenahraditelnou sílu (viz příklad s čerstvě utrženým jablkem, kořením apod.). Intenzita místa a tedy jakýsi Local Spirit vždy ponese přesnější informaci o naladění, kterého je nám potřeba. Bohužel není v našich silách zabývat se sběrem bylin v takovém množství, abychom pokryli byť i jen naši spotřebu. Pokud můžete sbírat bylinky přes rok ve vašem okolí, neváhejte to udělat, jejich ladění je vám zákonitě nejbližší.
Pokud stejně jako my, milujete napařování a řešíte podobný vnitřní rozpor, můžeme vám doporučit sbírat si průběžně přes rok jednu, dvě vhodné bylinky z vašeho okolí, které pak můžete přidat do koupené směsi. Tím můžete skloubit silné byliny vypěstované v prostředí příznivém pro jejich plný růst a zrání, které dají vaší směsi základní frekvenční ladění planety Země a jemnými bylinami z vašeho okolí dodat vyšší harmonické frekvence, odpovídající prostředí ve kterém skutečně žijete, a tedy vám samotným.
S láskou…
* Doporučená „konzumační vzdálenost“ se různí. Nejedná se tedy o vědecky či spirituálně podložený údaj, pouze o hypotetický odhad daný pozorováním souvisejících jevů.
2. 11. 2017 / Všechny články