Pokud máte před očima tyto řádky, tak Vás pravděpodobně zaujal můj úvodní článek o ženské bylinné napářce. Pokud jste jej nečetly, dovolím si na něj odkázat, abych se již nemusela zabývat jejím představením. Najdete jej pod titulkem Ženská bylinná napářka. Jako baví mě o ní mluvit a psát, ne že ne, ale nechci se opakovat. V tomto článku Vám chci již konkrétně popsat vše, co potřebujete vědět, abyste si mohly napářku samy nebo navzájem s kamarádkou udělat.
Když jsem ji začala praktikovat, byla jsem prosta všech očekávání, a přesto jsem byla udivena, jak účinky bylin, které se dostanou touto cestou do krevního oběhu a k vnitřním pohlavním orgánům, fungují rychle. Konkrétní změny, které s sebou pravidelné napařování přineslo, bylo čarovné. Hmmm zajímavé slovo ze mě vypadlo. Dělo se tak v tomto pořadí s každým dalším cyklem nebo na to bylo potřeba dvou měsíčních cyklů:
- zmizelo pobolívání v podbříšku a menstruační migréna
- zmizel PMS
- z menstruační krve se ztratily sraženiny a krev začala odcházet čistá
- pravidelnost cyklu na hodinu přesně
- zkrátil se mi cyklus na lunární, tedy na 28 denní
- otěhotněla jsem
Největším překvapením pro mě bylo vyčištění krve, která ze mě odtékala. Velmi často čítávám diskuze týkající se menstruace, ve kterých ženy tvrdí, že je normální, aby z nás šly sraženiny nebo zbytky tkáně. Moje zkušenost je jiná. Krev může být čistá, pokud je naše tělo uvnitř čisté.
Proč napařovat a jak to funguje?
Napářka napomáhá pročistit tělo zevnitř. Tím, že necháte pronikat bylinné výpary na porézní sliznici vulvy, umožňujete léčivým látkám bylin dostat se rychle do krevního oběhu a zároveň k vnitřním ženským pohlavním orgánům, ke kterým by se toto ozdravné bylinné teplo jinak nedostalo. Dochází tak k prokrvení stydkých pysků, díky němuž mohou bylinky účinkovat uvnitř našeho těla.
Když jsem se zamýšlela nad tím, jak nejjednodušeji vysvětlit, co se při napářce děje, napadlo mě přirovnání k ušní svíci, kterou si zapálíte, když potřebujete vytáhnout z uší přebytečný maz z vnitřního ucha. Kdybyste do ucha šprtaly mechanicky uchošťourem, akorát maz zatlačíte více dovnitř a ucho ucpete. To samé se děje ve vagíně a ve vašem lůně, když si je napaříte bylinnými výpary podle mého návodu.
Na vnitřní sliznici dělohy zůstanou po každé menstruaci zbytky, které vycházejí před nebo při další menstruaci jako tmavé chuchvalce nebo sraženiny. Možná se domníváte, že je to v pořádku, že sraženiny jsou neoplodněné vajíčko, jeho výstelka, nebo žluté tělísko, které takto nevyužité odcházejí s menstruační krví. Ale není to tak. Menstruační krev opravdu může být čistá a bez sraženin.
Jak je to možné? Naše děloha je orgán, který má různý tvar a naklonění, tím spíše, pokud jste již rodila nebo řešila nějaký gynekologický problém. V odborné publikaci se uvádí, že děloha má hruškovitý tvar, ale ještě nikdy jsem neviděla dvě identické hrušky. Proto je nutné dát každé ženě jiný prostor a čas k tomu, aby se účinky napařování objevily.
Naklonění dělohy moderní medicína připouští ve dvou směrech. Směrem k močovému měchýři nebo ke kostrči. S tím, že ke kostrči jde o zakloněnou dělohu tzv. retroverzní, která může způsobovat problémy s otěhotněním. Nicméně stejně jako se může děloha naklánět dopředu nebo dozadu, může se naklonit do boku. Čím více je nakloněna, tím je větší pravděpodobnost, že v ní po skončení menstruace zůstanou zbytky krve. A tím prospěšnější je dělohu pravidelně napařovat a čistit.
Schválně se při návštěvě svého gynekologa zeptejte na naklonění dělohy, myslím, že je dobré mít představu.
Jaké jsou přínosy při pravidelném zařazení napářky do měsíční hygieny zdravé ženy?
- Vymizení pobolívání či křečí v břiše před a během menstruace
- Vymizení migrény doprovázející menstruaci
- Vymizení příznaků PMS
- Účinky bylin napomáhají rozpustit hlen a zbavit se jej. Krev již neobsahuje sraženiny, ale vytéká čistá
- Revitalizace dělohy – zdravější a příjemnější cyklus
- Upravení pravidelnosti cyklu
- Prohřátí, zvlhčení a uzdravení pánevního dna
- Vyčištění dělohy, které vede k vyšší šanci otěhotnět. (vyléčení „neplodnosti“)
- Příjemný čas strávený jen sama se sebou v napojení na své lůno
- Pocit svěžesti
Přínosy, které jsem vyjmenovala, jsou odzkoušené a zažité mnou na vlastní kůži. Ženě, která má cysty, hemeroidy, pokles dělohy, nádory apod., tedy problémy, které nemám na vlastní kůži odzkoušené, doporučuji vaginální napářku zařadit do své každodenní hygieny častěji a používat ji jako podpůrnou léčbu v kombinaci bylin, které se k daným neduhům hodí. Díky porézní sliznici na vulvě, která velmi dobře absorbuje léčivé výpary, se do krevního oběhu dostanou léčivé látky z rostlin rychleji. Tedy rychleji než v podobě čajů či jiných doplňků stravy.
Jak a kdy napařovat?
Záleží, s jakým záměrem si napářku rozhodnete dělat. Pokud nemáte problémy s menstruací, můžete napářku zařadit do svého života jako prevenci nebo jako rituál, díky kterému si dvakrát do měsíce, před a po menstruaci uděláte čas sama na sebe.
Pokud máte bolestivou, silnou nebo nepravidelnou menstruaci, proveďte si napářku 2-3x v týdnu před očekávanou menstruací a jednou po jejím skončení, až do doby, dokud se neupraví. Pokud budete mít pocit, že vám napářka přináší úlevu, můžete si ji provést kdykoli chcete kromě doby, kdy menstruujete. Nejedná se o léčebný proces, kterým byste se předávkovala, jde o to, že se učíte vnímat potřeby svého těla a citlivě na ně reagujete.
Po porodu je dobré začít, až jsou zahojená rodidla. Pokud nedošlo k porodnímu poranění, napářka může pomoci s rychlejším odcházením očistků a vyčištění děložního hrdla. Nicméně bych i zde doporučila zeptat se svého těla a podle toho se rozhodnout, jak často a jestli vůbec v období šestinedělí napařování provádět. Já se po svém porodu na poporodní napařování chystám a určitě svou zkušenost k tomuto článku připíšu, až ji budu mít.
Jaké jsou kontraindikace?
Napářka se neprovádí v době menstruace, těhotenství a při problémech s vaginální mykózou. Zároveň není vhodná u žen, které mají zavedeno nitroděložní tělísko.
Více v tomto článku.
Co k vaginálnímu napařování potřebujeme?
- Prkýnko nebo napařovací židličku. Vynalézavosti se však meze nekladou a proto lze vyřezat díru do plastové zahradní židličky, použít ratanovou židli nebo si dřepnout. Já doporučuji vyrobit alespoň prkýnko, které položíte na dvě malé židličky bez opěradla. (Viz. foto úplně dole) Židlička je samozřejmě nejdůstojnější, pokud vaginální napářku považujete zároveň za rituál, kterým vzdáváte hold své ženskosti.
- Alespoň třílitrový hrnec
- Sporák
- Vodu
- Bylinky
- 2-3 deky
- Teplé ponožky
Zhruba hodinu a půl vašeho času na přípravu, samotnou napářku a odpočinek po ní
Jaké byliny, kdy a kde je sbírat a jaké množství potřebujeme?
Byliny, které se při napářce používají, se v Evropě běžně vyskytují, a protože nejlépe působí ty, které rostou v našem okolí, doporučuji vyrazit někam na louku v okolí a projít se s košíkem v ruce a záměrem v hlavě, možná některé z bylin pěstujete na záhonku.
Pro napářku jsou vhodné byliny ženské. Tedy ty, které ovlivňují zdraví ženského pohlavního ústrojí nebo léčí ženské choroby. Doporučuji si je podle jejich účinků namíchat. Můžete taky kontaktovat bylinkářku, která vám určitě poradí zasvěceněji než já.
Seznam bylin, které jsou pro napářku vhodné. Jejich účinky dále rozepíšu v jiném článku, který bude ženským bylinám věnován.
Byliny vhodné na napářku:
- Oregano
- Bazalka
- Afrikán
- Rozmarýn
- Lopuchové listí
- Srdečník obecný
- Heřmánek
- Řebříček
- Jitrocel
- Levandule
- Tymián
- Pelyněk
- Měsíček
- Kontryhel
- Okvětní lístky růže
Z výše uvedeného seznamu bylin jsem si já vybrala a používala kombinaci těchto bylin:
- Řebříček
- Kontryhel
- Měsíček
- Okvětní lístky růže
- Tymián
- Pelyněk
- Levandule
- Jitrocel
- Heřmánek
- Rozmarýn
- Oregano
Kombinace bylin, které si namícháte je jen na Vás. Pokud budete používat bylinky čerstvé, budete potřebovat volně naplněnou asi litrovou sklenici. Pokud použijete rostlinky sušené, budete potřebovat 28g. Nejvhodnější doba pro sběr bylin je léto. Doporučuji je tedy během prázdnin používat čerstvé a pomalu začít sušit na zbytek roku.
Jak jsem si míchala bylinky pro svou potřebu? Každou bylinku jsem měla usušenou zvlášť a před každou napářkou jsem si intuitivně nabrala bylinky, které jsem cítila, že potřebuji. Někdy se dostalo na všechny pytlíky, někdy mou ruku přilákaly jen tři pytlíky.
Upozorňuji, abyste do napářky nepoužívaly éterické oleje, nejsou k tomuto užití vhodné!
A ještě něco. Vraťte prosím bylinky po použití na zahradu nebo prostě ven. Nevyhazujte je do koše nebo do záchodu, ale vlijte je zpátky na zem a tiše jim poděkujte za jejich účinky. Je to moc pěkné zakončení celého rituálu a projevení pokory a úcty za to, že z nich do Vás vstoupila jejich síla.
Postup:
Pokusím se nyní v bodech popsat, jakým způsobem napařování probíhá, přípravu a prostě vše potřebné k tomu, abyste si již konečně mohly bylinou parní lázeň dopřát.
- Navažte si usušené bylinky (28g) nebo odměřte čerstvé (1l).
- Nachystejte si napařovací židličku nebo prkýnko, 2-3 deky a teplé ponožky.
- Dejte vařit do hrnce 2l vody. Když začne voda vřít, vložte do ní bylinky a vařte pod pokličkou 10 minut. Po 10 minutách odstavte z plotny a nechte ještě 5 minut pod pokličkou louhovat na místě, které již ze spodu nesálá. Nezapomeňte si v duchu připomenout záměr, se kterým si napářku chystáte.
- Pusťte si příjemnou hudbu.
- Přesuňte hrnec (bez pokličky) pod židličku a sedněte si na ni bez kalhotek. Pokud ucítíte, že jsou páry příliš horké a teplota vám není příjemná, zaklopte hrnec pokličkou a chvilku počkejte, dokud vám nebude teplota vyhovovat.
- Když se pohodlně usadíte, obalte se dekami. Jednu zepředu, druhou zezadu, pořádně utěsnit. Pokud potřebujete ještě více tepla, třetí přehoďte přes sebe. Nezapomeňte na ponožky, aby vám teplo neutíkalo spodem.
- Během napařování, které trvá 20 minut, se soustřeďte na svou dělohu, čípek, pánevní dno, vejcovody a vaječníky. Ponořte se do sebe, relaxujte, meditujte.
- Po ukončení napářky, si alespoň na 40 minut lehněte do tepla a užívejte si vědomě příjemného pocitu prohřátí zevnitř.
- Nakonec, třeba až ráno, bylinky s poděkováním vraťte zemi.
Napářku si můžete provést kdykoliv během dne. Nejvhodnější doba je však podvečer, abyste se po ní mohla rovnou uložit do postele a usnout nebo již prostě nevstávat.
No a to je vše. Teda ještě pár „kdybys“ osobně.
Kdybys měla nějaký dotaz, potřebovala cokoliv upřesnit, můžeš mě kontaktovat na email monika@sebevedomarodina.cz.
Kdybys chtěla napářku naučit názorně a nechat si ji provést jako službu žena ženě, můžeme se domluvit na osobním rituálu. To samé se týká ženské skupiny nebo ženského kruhu, ráda mezi Vás zavítám a předám Vám své zkušenosti osobně.
Kdybys chtěla nákresy luxusní varianty židličky určené na výrobu pro stolaře, napiš mi. Pokud máš šikovného partnera nebo jiného muže v okolí klikni na Jak vyrobit napařovací židličku.
Kdybys měla zájem o napařovací sedátko Steamy, které jsme nechali vyrobit, klikni ZDE
Moc Ti přeji, aby Ti vaginální napářka přinesla, co nejvíce zdraví a pročištění a naplnil se záměr, se kterým jsi ji začala provádět. Prosím, buď k sobě trpělivá a laskavá a dopřej si ji v pravidelných intervalech. Nečekej, že se Ti okamžitě po prvním napařování vyřeší všechny problémy. Dopřej si čas!
Přeju Ti krásné léto při sbírání bylinek pro sebe na zimu a spoustu hřejivých okamžiků tvého ženství!
S láskou Monika Valová
PS: Prosím Vás o sdílení a rozšiřování mých textů dle libosti, avšak vždy s plným odkazem na tyto stránky. Děkuji.
A taky budu moc ráda za zpětnou vazbu třeba za pár týdnů či měsíců.